Przejdź do treści

Jak prawidłowo mierzyć ciśnienie ?

Nadciśnienie tętnicze atakuje po cichu. Większość pacjentów cierpiących na tę przypadłość nawet nie ma pojęcia, że w ich organizmie dzieje się coś niepokojącego. Dlatego warto regularnie mierzyć sobie ciśnienie, by  wykryć nieprawidłowości, zanim przeistoczą się w poważny problem. Jak prawidłowo mierzyć ciśnienie? Jakie są najczęstsze błędy podczas pomiaru? Jak interpretować wynik i co powinno nas zaniepokoić?

Czym jest ciśnienie tętnicze?

Ciśnieniem tętniczym nazywamy siłę nacisku, jaką wywiera płynąca krew na ściany tętnic. Wyrażamy je zawsze w dwóch wartościach, a jednostką miary są milimetry słupa rtęci.

Ciśnienie skurczowe

Ciśnienie rozkurczowe

Normy ciśnienia tętniczego

Za prawidłowe ciśnienie tętnicze uznaje się wartości poniżej 140/90mmHg. Jednak w obrębie normy wyróżniamy 3 dodatkowe wartości:

Nadciśnienie tętnicze - czym jest i jak je rozpoznać

Z nadciśnieniem tętniczym mamy do czynienia, gdy stale lub okresowo dochodzi do podwyższenia którejkolwiek z wartości ciśnienia tętniczego. Aby zdiagnozować je prawidłowo, należy zmierzyć podwyższone ciśnienie podczas kilku pomiarów w różnym czasie. Lekarz określi stopień zaawansowania choroby w zależności od zmierzonych wartości. Możemy podejrzewać nadciśnienie, jeśli zauważamy u siebie poniższe objawy:
Objawy pojawiają się jednak dopiero wtedy, gdy nadciśnienie tętnicze jest już w dużej mierze zaawansowane, dlatego warto kontrolować ciśnienie tętnicze nawet wtedy, gdy nic nas nie niepokoi, a zwłaszcza wtedy, gdy występują czynniki ryzyka, takie jak:

Jak prawidłowo mierzyć ciśnienie?

Obecnie automatyczne ciśnieniomierze wykonują całą pracę za nas, wystarczy założyć urządzenie i pomiar robi się sam. Warto jednak znać pewne zasady, aby odczyt był miarodajny:

Podczas pomiaru nie rozmawiaj

Odczekaj przynajmniej godzinę po posiłku

Usiądź wygodnie - plecami oprzyj się o oparcie fotela lub krzesła, stopy luźno postaw na podłodze

Rękaw ciśnieniomierza załóż na gołe ramię

Warto również pamiętać, że pogoda na zewnątrz, wypita kawa, temperatura oraz stres mogą mieć wpływ na nasz stan oraz poziom ciśnienia. W razie wątpliwości warto powtórzyć pomiar za chwilę.