Przejdź do treści

Jak poprawić jakość nasienia męskiego ?

Żywotność oraz kondycja plemników zależy przede wszystkim od jakości nasienia. Jego poprawa, to jedna z metod ułatwiających poczęcie dziecka. Ma to ogromne znaczenie dla szybkości, z jaką kobiecie uda się zajść w ciążę. Zły stan nasienia u mężczyzn jest najczęstszym powodem niepłodności. W jaki jednak sposób możesz poprawić jakość spermy? Dieta oraz Twój styl życia mogą odegrać ważną rolę. Poznaj także kilka sposobów na polepszenie swojej płodności.

Jak poprawić jakość nasienia dietą?

Jeśli w przyszłości zamierzasz zostać tatą, powinieneś do swojej diety wprowadzić produkty bogate w odpowiednie witaminy dla mężczyzn. Przede wszystkim powinieneś postawić na witaminę A, którą znajdziesz w wielu warzywach takich jak marchewka, szpinak, bataty, dynia, brokuły i jarmuż, a także w owocach typu morele i brzoskwinie. Znajdziesz ją również w jajkach, serach, maśle oraz wątróbce. Witaminę C, której źródłem są cytrusy, truskawki, kiwi oraz czerwona papryka i natka pietruszki. Witaminę E, tę znajdziesz w olejach roślinnych, orzechach, pestkach i nasionach. Czosnek, grzyby, rośliny strączkowe oraz ryby morskie będą źródłem selenu. Postaw na produkty zbożowe, w których zawarta jest duża ilość cynku oraz miedzi. Powinieneś natomiast zrezygnować z produktów przetworzonych, fast foodów i słodyczy. Kiedy dziecko przyjdzie na świat, również nie powinieneś wracać do niezdrowej żywności. Jako ojciec możesz mieć ogromny wpływ na przyszłe nawyki żywieniowe Twojej pociechy, więc świeć przykładem. Pamiętaj również o dobrym nawodnieniu swojego ciała, dlatego spożywaj codziennie do dwóch litrów wody.

Inne sposoby na poprawę jakości nasienia

Zastanawiasz się jak poprawić jeszcze jakość nasienia? Uprawiaj aktywność fizyczną. Ważne jest, abyś utrzymywał swoje ciało w odpowiedniej kondycji, może to pozytywnie wpłynąć na jakość Twojego nasienia. W ten sposób ustabilizujesz gospodarkę hormonalną, która odgrywa bardzo ważną rolę w przypadku płodności.

Zalecane jest, by uprawiać seks od dwóch do trzech razy w tygodniu, w ten sposób plemnik będzie miał najlepsze parametry pod względem ruchliwości oraz koncentracji. Stosowanie kwasu foliowego zapobiegnie zaburzeniom w strukturze materiału genetycznego nasienia.

Dodatkowe porady

Jeśli nosisz zbyt obcisłą bieliznę, która przylega zbyt mocno, powinieneś ją zmienić i się nie przegrzewać. Zwiększona temperatura w jądrach może mieć konsekwencje w postaci obniżenia jakości nasienia. Jeśli planujesz być ojcem, powinieneś także zrezygnować z solarium oraz sauny. Posiadasz pracę, w której ciągle siedzisz przy biurku? Siedzący tryb życia może się przyczynić do zmniejszenia ruchliwości plemników, co przekłada się na płodność. Rób sobie przerwy w trakcie pracy, przespaceruj się choćby po szklankę wody. Szkodliwość papierosów oraz alkoholu również może pogorszyć jakość nasienia. Podczas spożywania alkoholu plemniki zmniejszają swoją zdolność do zapłodnienia, natomiast Ty możesz mieć problemy z erekcją. Papierosy spowodują zmniejszenie ilości produkowanej spermy, pogorszy to również jej skład. Narkotyki są równie szkodliwe, ponieważ upośledzają plemniki. Możesz również wykonać seminogram, który jest podstawowym badaniem nasienia. Analiza pozwoli ocenić ruchliwość, żywotność oraz budowę morfologiczną plemników.