Przejdź do treści
Arytmia serca to jedna z najczęściej diagnozowanych chorób. Odczuwalne w piersi kołatania to częsty objaw nawet u zdrowych ludzi – może być wynikiem stresu czy emocji. Kiedy zaburzenia rytmu serca to tylko emocje, a kiedy należy udać się do lekarza? Jak żyć z diagnozą?

Co to jest arytmia serca

Arytmia serca to nie tylko nagłe przyspieszenie lub spowolnienie jego akcji, to także pojawiające się pojedyncze dodatkowe uderzenia lub pojedyncze „wypadnięcia” z rytmu.

Za rytm serca odpowiada węzeł zatokowy, który wysyłając impulsy elektryczne, sprawia, że serce się kurczy. Kiedy „akumulator” w postaci węzła zatokowego lub któryś z umieszczonych w sercu przekaźników zaczyna szwankować, dochodzi do arytmii.

Arytmia nie jest chorobą samą w sobie. Jest za to ważnym objawem wielu poważnych schorzeń. Wśród przyczyn zaburzeń rytmu serca, oprócz wspomnianych wcześniej problemów z elektryką mięśnia sercowego’ głównymi przyczynami niemiarowości są:

Podstawą prawidłowego leczenia niemiarowości jest prawidłowe zdiagnozowanie jej przyczyny, bo tylko wtedy leczenie przyniesie zamierzony skutek.

Diagnostyka i leczenie zaburzeń rytmu serca

Podstawowym badaniem przy diagnozowaniu arytmii serca jest EKG. Jeśli problem nie zostaje wykryty podczas pojedynczych badań, lekarz może zdecydować o założeniu holtera EKG, który będzie wykonywał pomiar przez 24 godziny.

Jeśli problem tkwi w zaburzeniach elektryki i przewodnictwa, które skutkują zbyt wolną akcją serca lub napadowym przerwom w pracy serca, leczeniem z wyboru jest wszczepienie rozrusznika. Mechanizm wielkości pudełka zapałek wszczepiony pod skórę, dzięki elektrodom umieszczonym przy sercu potrafi wykryć spowolnienie rytmu i zastąpić naturalny impuls generowanym automatycznie.

O wiele niebezpieczniejsze są natomiast zaburzenia wynikające z pojawienia się dodatkowych skurczów, mogące prowadzić do migotania przedsionków lub w skrajnych przypadkach do migotania komór, które jest stanem bezpośredniego zagrożenia życia. W zależności od przyczyny lekarz wdroży odpowiednie leczenie farmakologiczne lub – jeśli problem wynika z zaburzeń elektryki, może zdecydować się na zabieg ablacji, czyli wymrożenia miejsca generującego nadprogramowe impulsy.

W większości przypadków arytmia poddaje się leczeniu farmakologicznemu. Jeśli dodatkowo usunie się przyczynę i zadba o to, aby nie wystąpiła ona ponownie (zwłaszcza, jeśli przyczyną była miażdżyca czy nadciśnienie wynikające na przykład z niezdrowego stylu życia), możemy cieszyć się długimi latami w zdrowiu.