Jak pobudzić nerwy do regeneracji
Uszkodzenie nerwów obwodowych w języku medycznym nosi nazwę neuropatii obwodowej. Mogą one zostać uszkodzone na skutek chorób układu nerwowego, zatruć, infekcji oraz pozostałych chorób (np. cukrzycy). Zdarzają się przypadki, kiedy uszkodzenie nerwów jest powikłaniem po leczeniu nowotworowym. Neuropatia może dotyczyć pojedynczego nerwu (mononeuropatia) lub wielu nerwów (polineuropatia). Do głównych przyczyn uszkodzenia nerwów zalicza się ucisk, uraz oraz niedokrwienie. Jak pobudzić nerwy do regeneracji? Najczęściej neuropatię obwodową leczy się za pomocą fizjoterapii, masaży, metod chirurgicznych oraz leków.
Menu
Rehabilitacja
Zabiegi rehabilitacyjne są niezbędne przy uszkodzonych nerwach obwodowych, bez względu na charakter urazu. W rehabilitacji najistotniejsze jest przyspieszenie regeneracji nerwu, zwalczanie obrzęku i sztywności, które spowodowane są zaburzeniami krążenia. Brak zabiegów i ograniczenie ruchów pacjenta może zwiększać ryzyko niepożądanych konsekwencji. Do najbardziej popularnych metod rehabilitacji należą aplikacje limfatyczne, masaż i drenaż kończyn, ćwiczenia bierne w pełnym zakresie ruchu, stosowanie ciepła i noszenie ocieplacza. Warto również wspomnieć, że przy neuropatii konieczne jest przywrócenie równowagi bioelektrycznej w komórkach, które zostały dotknięte urazem. W tym celu przeprowadza się elektroterapię (mikroprądy), terapię energotonową, biostymulację laserową, magnetostymulację oraz ledoterapię.
Chirurgiczne metody odbudowy nerwów
Leczenie operacyjne przeprowadzane jest w ostrych przypadkach urazowych, przy których leczenie zachowawcze nie zdaje egzaminu. Przy wyborze odpowiedniego zabiegu chirurgicznego, który pozwoli na odbudowę uszkodzonych nerwów, należy wziąć pod uwagę lokalizację urazu. Operacja, która odbywa się w niedługim czasie od uszkodzenia nerwu, ma za zadanie usunąć zniszczone tkanki oraz krwiaki. Taki zabieg przeciwdziała procesowi bliznowacenia nerwu, a jednocześnie zwiększa szansę na jego regenerację. Poprzecznie przerwany nerw najczęściej jest zszywany. W celu uzupełnienia jego ubytku stosuje się tzw. mostowanie, czyli wszywanie przeszczepu nerwu w to miejsce.
Leczenie farmakologiczne
Ostatnim etapem postępowania przy odbudowie nerwów jest leczenie farmakologiczne, które ma charakter objawowy. W głównej mierze stosuje się leki przeciwbólowe, przeciwzapalne i poprawiające ukrwienie. Odpowiednia suplementacja będzie działała wspomagająco na rehabilitację i odbudowę uszkodzonych nerwów. Najbardziej popularne suplementy, regenerujące uszkodzone nerwy, zawierają w sobie witaminy z grupy B (szczególnie ważna jest witamina B6 i B12), witaminę D, a także kwas alfaliponowy.